Dinamo opet među osam u Europi!

„Di-na-mo Za-greb, ale ale ale!“, grmjeli su plavi navijači kampusom u Münchenu gdje je Dinamo u utakmici koja je ukomponirala žanrove drame, trilera i horora svladao domaći Bayern i ponovno se plasirao među osam najboljih mladih momčadi u Europi!

U 90 minuta igre rezultat je bio 2:2 u utakmici u kojoj su plavi vodili 2:0, a odluka u raspucavanju osvanula je tek u osmoj (!) seriji. Hrabri, lucidni, taktički mudri trener Igor Jovićević i njegov stožer već su drugu uzastopnu sezonu Zagrepčane uveli u četvrtfinale UEFA Youth Legaue, UEFA Lige prvaka mladih!

Suparnik je lisabonska Benfica u Zagrebu 17. ili 18. ožujka. Portugalci su u osmini finala pobijedili Liverpool sa 4:1. Na rasporedu je samo jedna utakmica, bez uzvrata, a pobjednik će se plasirati na završni turnir četvorice u Nyonu. Zagrepčani su time ponovili lanjski uspjeh kad su došli do četvrtfinala gdje ih je u Londonu boljim izvođenjem jedanaesteraca pobijedio Chelsea. I tada je, baš kao i sad u Münchenu, Jovićevićeva momčad vodila 2:0 i potom primila dva gola pa prolaz morala tražiti u udarcima s bijele točke. Tada nije uspjela, sad jest…

Bio je to pravi „roller-coaster“ u raspucavanju, Bayern je u petoj seriji imao meč-loptu, ali je Leon Dajaku, kad su njegovi suigrači već čekali u niskom startu kako bi poletjeli u grupno slavlje, lansirao loptu preko gola. Dinamo je tako „ostao u igri“, a odluka je pala u osmoj seriji.

Maksimirski junak, vratar Renato Josipović, zaustavio je udarac Torbena Rheina, a odmah potom Tin Hrvoj zakucao u mrežu za prolaz u četvrtfinale. Josipović je uspješan bio i u trećoj seriji kad je zaustavio udarac kapetana Flaviusa Daniliuca.

Plavi su time vratili Bayernu za lanjski poraz u Engleskoj u finalu prestižnoga Prenier League International Cupa, a zanimljivo je da je ovo već drugo slavlje mladih Dinamovih nogometaša u gostima kod Bayerna. Pobijedili su u grupnoj fazi Lige prvaka mladih ujesen 2015. godine, bilo je 2:1, Dinamo je bio pobjednik skupine, potom pobijedio i Anderlecht u Bruxellesu 2:0, ali zbog administrativne greške ipak nije išao dalje gdje ga je trebala čekati Barcelona u četvrtfinalu. Ove su srijede plavi poveli već nakon minutu i šest sekundi igre. Edin Julardžija proigrao je Bernarda Karricu na lijevoj strani, on proslijedio u sredinu za Tomislava Krizmanića koji je u vještom „slalomu“ pored trojice braniča izbio sam pred vratara i mirno plasirao loptu u kut. Roko Jurišić i Karrica u 28. minuti su povukli napad po lijevoj strani. U nastavku je Jurišić ubacio visoku loptu na „drugu stativu“ gdje je Leon Šipoš glavom spustio pred gol, a Karrica također glavom skrenuo u mrežu za vodstvo 2:0. Bavarci su se vratili u igru u 36. minuti kad je Dajaku, nakon ubačaja iz kuta, efektnim i snažnim udarcem s desetak metara snažno lansirao loptu pod gredu. Domaći su izborili raspucavanje izjednačujućim pogotkom tri minute prije kraja. Malik Tillman gađao je sa 18 metara, Jospović paradom odbio loptu, ali na nju je natrčao Jonas Kehl, ubacio s desne strane, a Joško Gvardiol ju u padu s vrha peterca skrenuo u vlastitu mrežu. Dojam je, međutim, da je Tillman u toj akciji bio u zaleđu. Pribojavali smo se u tim trenucima da bi Dinamo mogao „platiti“ danak ranijim propuštenim prilikama. Karrica je u 48. minuti izbio sam pred vratara, ovaj odbio loptu, a Šipoš posve sam na vrhu peterca pred praznim golom nespretno zahvatio loptu koja je odletjela visoko preko grede.

U 79. je minuti Tomas Godoy bio na vrhu peterca, ali nije dobro zahvatio loptu nakon ubačaja s lijeve strane. U nastavku akcije Niko Janković je uz gol-aut crtu nanizao nekoliko suparničkih braniča, ali je u gužvi u srcu peterca prvo pogodila Julardžiju da bi potom Godoy poslao loptu u blok. Bayern je najveće prilike imao u prvom dijelu. U 25. je minuti Jamal Musiala uzeo loptu Bartolu Franjiću, sudac nije svirao prekršaj, a u nastavku je akcije snažno pucao pri čemu je Josipović paradom uspio izbiti loptu. Odmah potom je Rhein atraktivno petom vratio loptu Oliveru Batisti Meieru koji je snažno pucao malo pored gola.